Aktualności

Wyprysk kontaktowy

By 15 lutego 2021 17 lutego, 2021 Brak komentarzy

Masz swędzące, łuszczące czerwone plamy na skórze? Pojawiają się na dłoniach grudki, pęcherzyki?

Mogą to być objawy kontaktowego zapalenia skóry.

Wyprysk kontaktowy to choroba polegająca na tworzeniu się zmian skórnych pod wpływem kontaktu z alergenami.

W miejscu kontaktu pojawia się silny świąd skóry, na powierzchni której tworzy się zaczerwienienie, łuszczące się grudki oraz pęcherzyki. Skóra staje się pogrubiała, bardzo sucha, łuszczy się, wyraźnie zaznaczają się jej naturalne bruzdy, skóra na dłoniach podeszwach czasami pęka powodując ból. Czynnikiem uczulającym może być pasek czy biżuteria u uczulonego na nikiel, kosmetyk nałożony na skórę lub środki czystości. U części osób rozpoznaje się tzw. wyprysk zawodowy – związany z uczuleniem na szkodliwe substancje występujące w pracy. Niekiedy zmiany występują na całej powierzchni ciała.

Zmiany skórne są uciążliwe, nawracające. Najważniejsze jest unikanie substancji powodujących wyprysk kontaktowy. Czasami trudno ustalić co jest czynnikiem wyzwalającym zmiany.

Ważnym badaniem w rozpoznaniu wyprysku kontaktowego są tzw. testy płatkowe. Polegają one na nałożeniu na skórę pleców plastrów z różnymi substancjami wywołującymi wyprysk kontaktowy (zawartymi w np. kosmetykach, gumie, metalach, lekach, tworzywach sztucznych). Pojawienie się pod ich wpływem zaczerwienienia, grudek czy pęcherzyków może oznaczać uczulenia na którąś z tych substancji.

W moim gabinecie proponuję diagnostykę alergenów kontaktowych za pomocą testów naskórkowych TRUE TEST – testów potwierdzonych badaniami klinicznymi. Są to gotowe do użycia plastry do prób prowokacyjnych. Plastry zawierają 24 najczęściej występujące alergeny. Nakleja się je na skórę pleców, następnie usuwa się po 48 godzinach. Następny odczyt należy wykonać po 72 godzinach od nałożenia testów. Efektem kontaktu skóry z alergenem może być rumień, grudka lub pęcherzyk. W zależności od charakteru zmian wynik opisuje się od 0 do (+++). Test jest dodatni kiedy jest oceniony od + do +++, oznacza to, że występuje nadwrażliwość na dany alergen.

Zapraszam na konsultację

Aleksandra Grzanka-Gadzińska