Aktualności

Nadmierne pocenie miejscowe

By 20 lipca 2021 Brak komentarzy

Czujesz duży dyskomfort podając mokrą rękę na przywitanie?

Przeszkadzają Ci mokre plamy na koszuli pod pachami?

Nadpotliwość miejscowa jest bardzo uciążliwa. Pojawia się, kiedy najbardziej zależy nam na zrobieniu dobrego  wrażenia na drugiej osobie, w sytuacjach stresowych,  a czasami tak po prostu. Nadmierne pocenie może być wynikiem niektórych chorób, przyjmowanych leków, zaburzeń hormonalnych. Są osoby borykające się z tym problemem od okresu dojrzewania. Gruczoły potowe nadmiernie wydzielają płyn, co przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu.  Najczęściej dotyczy dołów pachowych, dłoni i stóp.  Z powodu nadpotliwości stóp często dochodzi do nadkażeń grzybiczych i bakteryjnych. Czasami pomagają tzw. blokery wydzielania potu w postaci sztyftów i kremów. Jednak nie zawsze jest to skuteczna ochrona przed poceniem się.

Substancją, która przychodzi nam z pomocą to toksyna botulinowa. Wykorzystywana przy leczeniu migren, bruksizmu oraz wygładzaniu zmarszczek mimicznych, jest bardzo dobrą substancją blokującą przewodnictwo nerwowe do gruczołów potowych – czyli hamuje wydzielanie potu.

Toksynę botulinową  (potocznie botox)  umieszcza się śródskórnie poprzez nakłucia w odpowiednie regiony nadmiernego pocenia się.  Lekarz  dobiera odpowiednią dawkę leczniczą. Efekty zaczynają się po upływie  2 tygodni i utrzymują się około 8 miesięcy. Zabieg wykonuje się po uprzednim znieczuleniu miejscowym  – nałożeniu kremu znieczulającego.

Problem nadmiernego pocenia znika na długie miesiące, a my nabieramy pewności siebie!

Zapraszam do leczenia nadpotliwości.

Aleksandra Grzanka- Gadzińska